Schedules Results Home Pages Hall-of-Fames Main Pages

Menu

Contact eShuffleboard.com Shuffleboard Establishments Newsletters Nevada Leagues Nevada Shuffleboard Tournament Results Nevada Schedule Home Page Nevada Home Contact Us Nevada Hall of Fame

f
20th Annual North American Shuffleboard Championships
The Shuffleboard Federation





     
Pro/Am Draft Team 27 Teams  

1st WB Dave Shewbridge, Bill Pollock, Cid Fiorani, Harvey Comer, Bill Pollock Jr, Larry Creakbaum

2nd Kelly Cameron, Shane Hagen, Jim Filkins, Jonathan Harris, Bill Renskers, Shalisa Scallon 3rd David Williams Sr, Al Hudson, Gary Mahaffey, Rudy Wedgeworth, Susan Smyers, Delane Moore
4th Billy Melton, Deb Voorhis, Carrie Siple, Doug Queen, Ray O'Shell, Carolyn Perry 5/6 Mike Waters, Marv Wilbur, Dave Forbes, Dick Smedberg, Georganna Brand, Jimmy the Cop 5/6 Jeri Williams, Roger Holloway, Bill Walker, Holly Kofod, Leigh Williams, Jim Harrick
7/8 Bob Hunt, Ron Harrison, Dave Gunsaulis, Glen Tubbs, John Mortenson, Brian Purcell 7/8 Steve Auten, Carlos Capote, Dan Glasscock, Bob Auten, John Burns, Fred Dawson  
.     
Pro Singles 19 Players  
1st Melton, Bill (WB) 2nd Taylor, Mike
3rd Voorhis, Bobby 
4th Mays, Billy 5th/6th Melton, Billy 5th/6th Auten, Steve
.    
Division I Singles 44 Players  
1st Holloway, Roger
2nd Bagdikian, Alex (WB) 9th/12th
Meagher, Tom
Auten, Scott
Hudson, Al
Bayne, Ty
3rd Goldsmith, Warren 4th Crum, Bob
5th/6th
Fleming, Rena
Brayman, Eddie
7th 8th
Herbison, Wendell
Redding, Glen
.    
Division II Singles 42 Players  
1st Perry, Tim (WB)
2nd Atteberry, Stan  9th/12th
O'Shell, Ray
Landress, Bill
Queen, Doug
Gandy, Sheila
3rd Kofod, Holly 4th Holmes, Barry
5th/6th
Ansbro, Kevin
Tubbs, Glen
7th 8th
O'Brien, James
Floyd, Carolyn
.    
Division III Singles 45 Players  
1st Pollock, Jr., Bill (WB)
2nd Todd, Jr., Anthony  9th/12th
Burns, John
Schram, John
Sitton, Fred
Delphia, Jeff
3rd Dennis, James   4th Eshilian, Richie  
5th/6th
Schwenk, Thomas
Aduddell, Josh
7th 8th
Purcell, Brian
Busceme, Chris
.    
Draw Partners (-1's, 0's & 1's) 32 Teams  
1st Nelson, Darrol -
Harris, Jonathan
2nd Shewbridge, Dave -
Goldsmith, Warren
3rd King, Chuck - Davis Wendy
4th Melton, Bill - Waugaman, Char
5th/6th
Hagen, Shane - Bendickson, Craig
Payne, Jim - Smith, Snuffy
7th 8th
Sosovec, Ron - Hershman, Jerry
Anderson, Nels - Nordin, Ray
.    
Draw Partners (2's - 5's) 41 Teams  
1st Perry, Tim - Valverde, Roland
2nd LaMieux, Chris - Eshilian, Richie 9th/12th
Wedgeworth, Rudy - Perry, Carolyn
Holmes, Barry - Creakbaum, Larry
Foster, Beckey - Pollock, Jr., Bill
Comer, Harvey - Whoriskey, arolyn
3rd Sitton, Connie -
Able, Casey
4th Mahaffey, Gary -
Schwenk, Thomas
5th/6th
Meagher, Jackie - Aduddell, Josh
Kofod, Holly - McKelvey, Tim
7th 8th
Siple, Carrie - Kelm, Carl
Ansbro, Kevin - Bloodworth, Anita
.    
4 Person Team - Add to 1 18 Teams x 4 = 72 Players  
1st
Kelly Cameron, Alex Badikian
Roger Holloway, Holly Kofod
2nd
(WB) David Williams, Dave Shewbridge
Craig White, Carissa LeDoux

5th/6th
Steve Auten, Scott Auten
Carlos Capote, Jerry Hershman

Mike Taylor, Doug Paben
Mark Gray, Stan Atteberry

3rd
Jeri Williams, Brenda Williams
Rena Fleming, Sandy Tubbs
 
4th
Bobby Williams, Mark Steelman
Steve Soltis, Doc Bendickson
.    
4 Person Team - Add to 9 25 Teams x 4 = 100 Players  
1st
Becky Foster, Travis Ward
Amanda Williams, Roland Valverde
2nd
(WB) Bill Pollock, Brian Pachik
Megan Bolla, Ray Whoriskey

7th 8th
Glen Redding, Pat Wyatt
Ron Ross, Ray Hadlock

Doug Queen, Chris LeMieux
Kevin Ansbro, Jim Dennis

3rd
Gary Mahaffy, Sheila Gandy
Anita Bloodworth, Christine Mahaffy
 
4th
Drew Willinham, Della Greener
Thomas Schwenk, Chris Kircher
 
5th/6th
Dwayne Maxwell, Bill Landress
Jana Brannen, Carl Kelm
5th/6th
Bob Auten, Delane Moore
Carolyn Perry, Fred Dawson
 
.    
Pro Doubles 16 Teams  
1st Bobby Voorhis & Bob Perry (WB)
2nd David Williams Sr & Roger Holloway  3rd  Darrol Nelson & Linda Nobles
4th Jeri Williams & Brenda Williams     
.    
Division I Doubles 22 Teams  
1st Warren Goldsmith & Ty Bayne
2nd Wendall Herbison & Dwayne Maxwell  3rd Snuffy Smith & Ken Griggs 
4th Jack Davis & Ray Nordin  5th/6th Bob Crum & JR Noel 5th/6th Carlos Capote & Obie Pierce
.    
Division II Doubles 17 Teams  
1st Amanda Williams & Travis Ward
2nd Allen Graves & Kevin Ansbro 3rd Tim Perry & Candy Lepore
4th Sandy & Glen Tubbs  5th/6th Brian Pachik & Becky Foster  5th/6th Dave Gunsaulis & Barry Holmes  
.    
Division III Doubles 14 Teams  
1st Chris Kircher & Thomas Schwenk 2nd Roland Valverde & Josh Aduddell  3rd Richie Eshilian & Willy Vazquez 
4th John Burns & Ray Whoriskey     
.


 

 
© eShuffleboard.com
All rights reserved