Schedules Results Home Pages Hall-of-Fames Main Pages

Menu

Contact eShuffleboard.com Shuffleboard Establishments Newsletters Nevada Leagues Nevada Shuffleboard Tournament Results Nevada Schedule Home Page Nevada Home Contact Us Nevada Hall of Fame

f
18th Annual North American Shuffleboard Championships
2007 NASC



Updated Sunday, November 18, 2007 4:27 PM
2007 NASC™ Schedule of Events | Picture Gallery | Flyer 2007 | SUMMARY PDF
BoardBits 9/29/2007 | BoardBits 10/14/2007 | COMPUTER PEAS FILE | COMPUTER PEAS PROGRAM

Letter by Theresa Lynk

Event Starts (Auction) Finishes
Larry Creakbaum - Sol Lipkin Award 2007  
Pro/Am Draft Team 27 Teams Sunday
1st David Williams, Jessica Williams, Sandy Tubbs, Rudy Wedgeworth,
Ann Harrell, Michael Marcellus

4th Mike Taylor, Alex Bagdikian,
Tom Parr, Glen Tubbs, William Renskers, Larry deGraffenried

7th/8th Bud Spier, Kabal Bimb,
Glenn Johansen, Rick Litman,
Allen Graves, Ronald Carstens

2nd Chuck King, Hoot Hodge,
Dennis Leehive, Snuffy Smith,
Alben McDonald, Jim Veal

5th/6th
Mike Kinney, Gordie Smith,
Lorraine Olson, Ken Griggs,
Don Prescott, Michael Richardson

7th/8th Bill Melton, Steve Jourdan,
Wendy Davis, Mary Ann Kennedy,
Dawn Brookins, Alice Fraser
3rd Johnny Crawford, Mark Gray,
Bill Walker, James Sanchez,
David Mason, Paul Clarke

5th/6th
Al Salazar, Dave Shewbridge,
Jake Jacob, Michael Kennedy,
Scott Vaughn, Kathie Hoskins

Pro Singles - 23

Monday, October 29 Wednesday
1st Blade, Frank
2nd Cameron, Kelly
3rd Taylor, Mike
4th Melton, Bill
5th/6th King, Chuck
5th/6th Williams, David
Division I Singles - 34 Monday, October 29 Wednesday
1st Shewbridge, Dave (LB)
2nd Crum, Bob
3rd Herbison, Wendell
4th Goldsmith, Warren

5th/6th Hodge, Hoot
5th/6th Gray, Mark
7th/8th Buckley, Ron
7th/8th Wendling, Gene
9th/12th Guches, Desi
Campbell, Tom
Obermiller, Paul
Davis, Wendy
Division II Singles - 40 Monday, October 29 Wednesday
1st Keyes, Jeffrey (LB)
2nd Kennedy, Michael
3rd Williams, Jessica
4th Waugaman, Char

5th/6th Hampton, Kelly
5th/6th Graham, Ron
7th/8th Crum, Barbara
7th/8th Harris, Jonathan
9th/12th Kyte, Johnny
Sanchez, James
Johansen, Glenn
Beaulieu, Richard
Division III Singles - 37 Monday, October 29 Wednesday
1st Soltis, Steve
2nd Bolla, Megan
3rd Landress, Bill
4th O'Neill, Nita
5th/6th Eaker, Penny
5th/6th Brannen, Jana
7th/8th Jorgensen, Loren
7th/8th Briones, Lydia
9th/12th Glasscock, Katie
Humlicek, Cory
Lynk, Theresa

Mills, Tom
Draw Partners (-1's, 0's & 1's) - 34 Wednesday, October 31 Thursday
1st Blade, Frank Golden, Jim
2nd Guches, Desi Davis, Jack
3rd Mako, FrankManning, Grant
4th Burt, Les Briones, Mario

5th/6th Williams, David Jr Yingst, Terry
5th/6th King, Chuck Parr, Tom
7th/8th Ramold, David Brunskill, Bob
7th/8th Simmons, Ken Hodge, Hoot
9th/12th
Pelton, Tony Iseman, Judith Sosovec, Ron Glasscock, Dan
Nelson, Darrol Leehive, Dennis
Gray, Mark Cottrell, Jeff
Draw Partners (2's, thru 5's) - 40 Wednesday, October 31 Thursday
1st Tubbs, Sandy Thames, John
2nd Bagdikian, Alex Bolla, Megan
3rd Olson, Lorraine Glasscock, Katie
4th Sanchez, James Lepore, Candy
5th/6th Mercer, Jeff Hoskins, Kathie
5th/6th Harris, Jon Curtis, Mary
7th/8th Glasscock, Brandon Mills, Tom
7th/8th Tubbs, Glen Briones, Lydia
9th/12th
Smith, Snuffy Kenney, Barbara
Golden, DeVonna McDonald, Alben
Bailey, Lewis deGraffenried, Carol
Queen, Doug Reist, Richard
4 Person Team-Add to 1 Thursday, November 1 Friday
1st Jim Payne, Chuck King
Mark Gray, DeVonna Golden
2nd Morey Balins, Ron Sosovec
Bob Perry, Char Waugaman
3rd David Williams, Jeff Womble
Sally Phillips, Jack Davis
4th Kelly Cameron, Al Salazar
Tony Appel, Lewis Bailey
5th/6th Ken Simmons, Mel Hohn
Les Burt, Dino Mako
5th/6th Bill Melton, Tony Pelton
Hoot Hodge, Kelly Hampton
4 Person Team-Add to 9 Thursday, November 1 Friday
1st Jim Golden, George Goldsmith
Bobby Dean, John Thames (LB)
2nd Mary Brown, Jessica Williams
Becky Foster, Sally White
3rd Ken Griggs, Harry Oda, Richard Beaulieu, Shirley Aldridge
4th Jonathan Harris, Mary Ann Kennedy, Mike Kennedy, Stan Poustis
5th/6th Joseph Paszkowski, Theresa Lynk
Mike Provencher, Chucky Boustead
5th/6th Dan Glasscock, Brandon Glasscock, Debbie Spier, Katie Glasscock
7th/8th Grant Manning, Snuffy Smith, Steve Soltis, Megan Bolla
7th/8th Warren Goldsmith, Russ Lankton, Penny Eaker, Mike Ringer
Pro Doubles 15 Teams Friday, November 2 Sunday
1st Kelly Cameron, Al Salazar
2nd Mike Kinney, Dan Holland 3rd Darrol Nelson, Claire Kenney
4th Mel Hohn, Ken Simmons
Divsion I Doubles - 21 Teams Friday, November 2 Sunday
1st Brian Burchynsky, Rich. Beaulieu
2nd Grant Manning, Jim Golden (WB)
3rd Marvin Wilbur, Eddie Brayman
4th
Cindy Clark, Phil Gardner
5th/6th Don Stallsworth, Kabal Bimb
5th/6th Mary Brown, Judy Iseman
Division II Doubles - 21 Teams Friday, November 2 Sunday
1st Glen Johansen, Debbie Spier
2nd Lewis Bailey, DeVonna Golden

3rd Lorraine Olso, Brandon Glasscock
4th
Wayne Atkinson, Bob Auten
5th/6th J. Sanchez, Cory Humlicek
5th/6th Jeannette Hohn, Glen Tubbs
Division III Doubles - 18 Teams Friday, November 2 Sunday
1st Rudy Wedgeworth, Steve Soltis
2nd Linda Aragon, Scott Vaughn

3rd Patrick Ferrigno, Keith Norman
4th
Katie Glasscock, Loren Jorgenson
5th/6th Barb Kenney, Candy Lepore
5th/6th Molly D'Spain, Megan Bolla
 


 
© eShuffleboard.com
All rights reserved