Menu Contact eShuffleboard.com Shuffleboard Establishments Newsletters Nevada Leagues Nevada Shuffleboard Tournament Results Nevada Schedule Home Page Nevada Home Contact Us Nevada Hall of Fame






Updated Wednesday, October 24, 2007 12:55 PM
2006 NASC™ Schedule of Events | Picture Gallery
Event Eligibility  
Emmett Wilcox - Sol Lipkin Award 2006  
Dick Gorman TSA HOF / Don Valk TSA HOF  
Pro/Am Draft Team 28 Teams
1st *Split
David Jr. Williams, Davie Dickerson Jr, Mike Smith, Angie Moore, Jon Harris, Mike Cork

2nd *Split (WB) Diana Hagen, John Rostollan, Paulette McKinney, Judy Iseman, Jimmy the Cop, Stanley Poustus

3rd Bud Spier, Kabel Bimb, Tom Parr,
Ken Griggs, Sharon Juhlke, Tom Joyce


4th
Jim Payne, Melody Marine, Gene Wendling,
Linda Walker, Dick Gormann Randall Barber


5th/6th
Jeri Williams, Doug Paben, Wendy Davis,
Sharon Canino, Alben McDonald, Delane Moore

5th/6th Chuck King, Lyle Larson, Mike Kennedy,
John Edwards, Dave Boggs, Jessica Williams

7th/8th
Ron Sosovec, Curtis Dean, Char Waugaman,
Joleen Lembke, Barb Kenney, Mollie Nolan

7th/8th Ron Sosovec, Curtis Dean, Char Waugaman,
Joleen Lembke, Barb Kenney, Mollie Nolan

Pro Singles
1 Kelly Cameron *Split (WB)
2 Diana Hagen *Split

23 Singles
3 Mike Kinney

4 Claire Kenney

5/6th Darrol Nelson
David Williams

Division I Singles
1 Curtis Dean
2 Jack Davis
3 Grant Manning
4 Chuck King
42 Singles
5/6th Larry Brown
Bud Spier
7/8th Sharon Canino
Jim Golden

9/12th Wendal Herbison
Tom Campbell
John Canino
Gene Wendling


Division II Singles
1 Dave Dickerson Jr
2 Mario Briones
3 Cliff Visel
4 Lewis Bailey
48 Singles
5/6th Jim French
Ken Griggs
7/8th Wayne Atkinson
Jim Filkens
9/12th Mike Blohm
Tom Parr
Mike Pope
Dan Glasscock
Division III Singles
1 Kelly Hampton *Split
2 Jessica Williams *Split
3 Gerry King
4 Cory Humlicek
38 Singles
5/6th Phil Railsbeck
Tom Joyce
7/8th James Schwartz
Loren Jourgeson
9/12th Randall Barber
Dave Boggs
Ann Harrell
Steve Farnsworth
Draw Partners (-1's, 0's & 1's) 38 Teams
1 Nelson, Darrol -1.24 Mako, Dino 0.64
2 Spickelmier, Karl -0.81 Jensen, ET 1.02
3 Voorhis, Bob -1.12 Redding, Glen 0.54
4 Sosovec, Ron -0.13 Brown, Mary 0.86
5/6th Cameron, Kelly -0.79 Davis, Jack 1.18
King, John M 0.49 Waugaman, Char 1.49

7/8th Gindt, Rick -0.59 Dean, Curtis 0.72
Williams, David -1.08 Gray, Mark 0.64
9/12th Herbison, Wendall 0.52 McKinney, Paulette 1.28
Ramold, Dave -0.42 Jourdan, Steve 1.49
Womble, Jeff -0.22 Buckley, Ron 0.71
Hagen, Diana -1.04 Clark, Cindy 1.07
Draw Partners (2's, thru 5's) 41 Teams
1 Bailey, Lewis & Foster, Becky *SPLIT
2 Hohn, Jeanette & Hampton, Kelly *SPLIT
3 Atkinson, Wayne 1.54 Joyce, Tom 2.5
4 Jurik, Steve 1.90 Wedgeworth, Rudy 2.62
5/6th Poole, Billy 1.53 Williams, Jessica 4.00
Harris, Jonathan 1.70 Goldsmith, George 2.29
 
7/8th Golden, DeVonna 2.07 Humlicek, Amy 2.38
Griggs, Ken 2.18 Railsbeck, Phil 2.71
9/12th Filkins, Jim 1.52 Ringer, Mike 3.00
Walker, Linda 2.05 Kalamarski, Steve 2.31
Dickerson, Davie Jr 1.58 Floyd, Frank 2.54
Kale, Timi 2.22 Renskers, Bill 2.3
4 Person Team-Add to 1 20 Teams
1st Dan Hitt, Melody Marine,
John Rostallin, Joanie Millar

2nd Mike Taylor, Chuck King, Alfred Suarez, Cliff Visel
3rd Bill Melton, Jeff Womble, Hoot Hodge, ET Jenson
 

4th Rick Gindt, Mike Waters,
Claire Kenney, Mario Briones

5/6th Kelly Cameron, Dave Ramold,
Doug Paben, Mike Regan

Ken Simmons, Mel Hohn,
Clark Kenney, Rick Shaw
4 Person Team-Add to 9 21 Teams
1st Cindy Clark, Linda Meyer,
Manny Canada, Steve Farnsworth

2nd Ty Bayne, DeVonna Golden,
George Goldsmith, Kelly Hampton

3rd Tom Parr, Billy Poole,
Amy Humlicek, Cory Humlicek


4th Jeff King, Devvie Spier,
Timi Kale, Tom Joyce

5th/6th David Sexton, Debbie Sexton,
Mario DeLaCuze, Becky Foster

Georjean Brown, Mike Parrish,
Lewis Bailey, Denise Bailey

Pro Doubles 18 Teams
1 Dan Hitt, Frank Mako
2 Bill Melton, Jeff Womble (WB)
3 Kelly Cameron, Dave Ramold

4 Rick Gindt, Ron Sosovec
5/6th Claire Kenney, Georgene Brown
Dave Keithan, Bob Hunt
Divsion I Doubles 27 Teams
1 Chuck King, Hoot Hodge
2 Mike Regan, Curtis Dean
3 Deb Voorhis, Mary Brown
4 Larry Brown, Linda Ritter

5/6th Tim O'Brien, Dave Brennan
Bob Crum, JR Noel
7/8th Melody Marine, Paulette McKinney
Harvey Walden, Mark Gray
Division II Doubles 26 Teams
1 Debbie Sexton, Cliff Visel
2 Jeff Mercer, Bill Walker
3 Lorraine Olson, Dan Glasscock
4 Ken Griggs, Debbie Spier

5/6th Mario Briones, Joe Paszkowski
Wayne Atkinson, DeVonna Golden
7/8th Judy George, Mark Minium
Mary Kennedy, Mike Kennedy
Division III Doubles 16 Teams
1 Jessica Williams, Becky Foster
2 Barb Kenney, Candy Lepore

3 David Gunsaulis, Angie Snyder
4 Dave Boggs, Lacho Barradas
 

 
© eShuffleboard.com
All rights reserved